Making of Pritt

O značke Pritt

Výroba lepiacej tyčinky Pritt Stick

Vedeli ste, že Henkel vývojoví technici vymysleli ako prví lepidlo v tyčinke v roku 1969? Vtipné je, že nápad vznikol po dôkladnom preskúmaní dámskeho rúža na pery.

Tento druh aplikátora je vhodný aj pre lepidlo a k tomu poskytne aj jednoduchý a pohodlný spôsob aplikácie lepidla.

Vidíte...dobré nápady môžu prísť odkiaľkoľvek!

Spoločnosť Henkel má mnoho vedeckých pracovníkov...

...ktorí vymýšľajú a testujú svoje nápady v laboratóriách ako je toto.

Už ste niekedy piekli koláč alebo buchty? Pri “kuchtení“ lepidiel Pritt požívame rovnaký postup. Výskumníci vymyslia „recept“ lepidla, ktorý sa potom používa na ich výrobu.

Pritt “kuchyňa"

A tu je Pritt „kuchyňa“ -  tu sa začína výroba. Veľká nádrž v pozadí je miesto, kde sa všetky ingrediencie lepidla zmiešajú dohromady a varia sa podľa nášho špeciálneho receptu.

Po zmiešaní sa lepidlo prečerpá do plniacej linky.

Pred 30-timi rokmi ...

...sa na výrobu lepiacich tyčiniek Pritt nepoužívali počítače. Dnes pracuje naša továreň oveľa efektívnejšie a celý proces je sledovaný počítačmi.

Naši vedci však stále musia dohliadať na niektoré procesy. Na obrázku je pracovník firmy Henkel, ktorý sa uisťuje, že teplota na vykurovanie a chladenie vody je správna.

Teraz sa nachádzame na prízemí továrne

Proces plnenia začína naplnením veľkého zásobníka obalmi. Z tadiaľ potom putujú na dopravník a plniacu linku.

Henkel vyrába tri veľkosti lepiacich tyčiniek: 11, 22 & 43 g. Aj keď máme rôzne plniace linky pre každú veľkosť lepidla, celý plniaci proces beží rovnakým spôsobom vo všetkých našich továrňach po celom svete.

Automaty...

... pomáhajú a riadia pravidelný a priamy prísun prázdnych obalov lepiacich tyčiniek. Na svojej ceste na dopravníku prichádzajú na prvú zastávku, plniacu linku.

Tu, naša 11 gramová lepiaca tyčinka vstupuje do plniacej linky. Naše linky sú schopné naplniť viac ako 200 000 tyčiniek denne. V tejto fáze musí byť lepidlo v tekutej forme, aby naplnilo prázdne obaly, preto je veľmi horúce.

Valčeky naplnené horúcim, ešte tekutým lepidlom, sa musia presunúť do chladiacej stanice, pred tým ako sa uzavrú a postúpia do ďalšej stanice.


Vychladené tyčinky sú pripravené na uzavretie

Automatická ruka stroja uzatvorí lepidlo oveľa rýchlejšie ako ľudská bytosť.

Po uzavretí, lepiace tyčinky putujú na baliacu linku, kde sa balia do plastových vaničiek, samozrejme automaticky. Ešte raz prejdú chladiacim procesom a potom sa už lepidlo zmení na tyčinku na okamžité použitie!

Hotovo!

Lepiace tyčinky sú prevezené do obchodov a pripravené pomôcť vám s projektmi doma, v škole či kancelári – čisto, rýchlo a presne.