Výukové jednotky

Výukové materiály

Tieto výukové zdroje Vám pomôžu naplánovať lekcie a pripraviť interaktívnu výuku s experimentami súvisejúcimi s lepidlom. Odhaľte s Vašimi študentami záhadu okolo lepiacich materiálov a vysvetlite im rôzne typy, špeciality, aplikácie a ďalšie zaujímavé fakty. Budú prekvapení, čo behom experimentov objavia. Pri všetkej zábave, ktorú si užívajú, si ani neuvedomia, že sa aj učia!

Tento program bol vyvinutý pod vedením profesorov Ruhr University Bochum a odborníkov na lepidlá spoločnosti Henkel. Začnime teda experimentovať s lepidlom!

Lekcia 1: Rozdielne typy lepidiel

Táto lekcia zoznámi vašich študentov s rôznymi typmi lepidiel. Lepidlá idú ďaleko za tie, o ktorých deti obvykle vedia a ktoré už predtým používali. Pomôžte svojim študentom objaviť nové typy lepidiel a experimentujte s nimi zábavným spôsobom s aktívnou skupinovou prácou. Keď ich požiadate, aby si vybrali najvhodnejšie lepidlo pre rôzne úlohy, otestujú ich lepivosť a účinnosť.

 

Vek: 5-6 rokov

Zručnosti: asociatívna a kognitívna pamäť

Lekcia 2: lepkavé materiály

Táto lekcia si kladie za cieľ ukázať študentom celý proces vytvárania lepiacej tyčinky. Prezkúmajte s nimi rôzne látky, ktoré sú bežne v našom každodennom živote a možno ich nájsť v každej domácnosti. Urobte experiment tak, že deťom dáte štyri podobne vyzerajúce práškové hmoty a vodu a necháte ich, aby sami zistili, ktorá z nich je lepkavá a možno ju použiť ako surovinu pre výrobu lepidla.

 

Vek: 5-6 rokov

Zručnosti: pamäť, svojpomoc, motorická koordinácia

Lekce 3: Skúmanie škrobu

V tejto lekcii sa vaši študenti zoznámia so škrobom a spôsobmi, ako sa dá získať chemickými procesmi. Budú sa cítiť ako vedci a uvidia kúzlo premeny látok. Použite túto metódu, aby ste zistili, či Pritt lepiaca tyčinka obsahuje škrob, a zoznámte deti s každodennými produktami, z ktorých sa dá izolovať škrob.

 

Vek: 5-6 rokov

Zručnosti: kognitívne, pamäťové, sociálne role

Lekcia 4: Získanie škrobu z jedla

Teraz je čas pracovať v skupinách a prejsť k ďalšiemu kroku k izolácií škrobu zo surovín. Prostredníctvom užitočných inštrukcií a zoznamu potrebných materiálov budú študenti schopní spolupracovať a zistiť, že potraviny, ktoré už poznajú, obsahuje vlastnosti k výrobe lepidla. Budú sa diviť!

 

Vek: 5-6 rokov

Zručnosti: kognitívna, motorická koordinácia, sociálna skupina

Lekcia 5: Výroba škrobovej pasty - porovnanie s Pritt tyčinkami

V predchádzajúcich krokoch sa vaši študenti dozvedeli o podstate lepiacich látok a dokonca ich dokázali sami extrahovať. Teraz je čas pochopiť, či sú vhodné pre lepenie vecí dokopy alebo či tam niečo chýba. Zhromaždite všetky návrhy svojich študentov na otázku: čo môže urobiť zmes škrobu a vody ešte lepivejšie? Akonáhle prídu na dobré nápady, zoznámte ich s návodom na výrobu správnej škrobovej pasty. Tento proces je podobný prípravám na varenie alebo pečenie, ktoré deti vždy baví!

 

Vek: 5-6 rokov

Zručnosti: kognitívna, svojpomoc, motorická koordinácia

Lekcia 6: Škrobová pasta s mydlom

Teraz je čas, aby vaši študenti vytvorili škrobovú pastu s mydlom a potom experimentovali s pastou, ktorú získali v predchádzajúcej lekcií. Vaši študenti sa budú pri učení výborne baviť, pretože zistí, že s rôznymi pomermi môžu získať rôzne efekty – od krémovej textúry až po lepkavú hmotu. Po preskúmaní rôznych možností ich požiadajte, aby si to vyskúšali zlepením papiera a skontrolovali, či pasta funguje!

 

Vek: 5-6 rokov

Zručnosti: pohybová koordinácia, kognitívne, priestorové vzťahy

Lekcia 7: Vytváranie lepidla z jedla

Teraz je čas nechať vašich študentov, aby si vytvorili vlastné lepidlá! Z potravín ako sú gumový medvedíci, čokoláda a mrkva budú môcť získať originálne a rôzne druhy lepidiel. Vaši študenti zistia, ako vonkajšie podmienky dodávajú rôznym materiálom lepivý efekt, napríklad čokoláde na slnku. Cieľom tohoto procesu je otestovať, ako silné sú ich vlastné vlastnoručne vyrobené lepidlá.

 

Vek: 5-6 rokov

Zručnosti: kognitívna, svojpomocné, motorická koordinácia

Lekcia 8: Testovanie lepidiel

Táto lekcia umožní vašim študentom porovnať svoje vlastné lepidlá s lepidlami Pritt. Študenti využijú svoju kreativitu k organizácií vlastných testovacích metód a systémov hodnotenia. V tomto module Vám poskytneme niekoľko príkladov, ako tento proces vykonať.

 

Vek: 5-6 rokov

Zručnosti: kognitívna, svojpomoc, motorická koordinácia